AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ
INFORMACJE DLA HODOWCÓW I PRODUCENTÓW ŚWIŃ
W lutym 2014 roku w Polsce stwierdzono ognisko choroby ASF - afrykańskiego pomoru świń. Jest to nieuleczalna, wysoce zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzików. ASF jest przyczyną bardzo poważnych strat ekonomicznych ponoszonych przez hodowców i producentów świń. Wskaźnik zachorowalności i śmiertelności sięga do 100% zwierząt. W związku z zakazem leczenia zwierząt chorych oraz brakiem szczepionek choroba zwalczana jest poprzez wybijanie stad zakażonych i ze strefy zapowietrzonej.
Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową. Zakażenie może nastąpić także przez drogi oddechowe, uszkodzoną skórę, przez odbyt lub zakażone nasienie.
Objawy kliniczne:
- najczęściej pojawiają się dopiero 6-10 dni po zakażeniu
- najbardziej dramatyczne objawy towarzyszą ostremu przebiegowi choroby. Pierwszym i jedynym objawem jest wtedy wzrost temperatury ciała do 41 - 42oC
- gorączkujące świnie mają na ogół zachowany apetyt, poruszają się normalnie i tylko niektóre wykazują objawy podniecenia lub dużo leżą
- po 3-4 dniach pojawiają się inne objawy. Najczęściej są to: sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, liczne wybroczyny w skórze, duszność, pienisty i czasem krwisty wypływ z nosa, zapalenie spojówek i wypływ z oczu, biegunka, często z domieszką krwi, wymioty. Objawy te szybko się nasilają i powodują śmierć zwierząt.
- maciory prośne z reguły ronią. Błony płodowe i skóra płodów wykazują często wybroczyny i wylewy krwawe.
- u niektórych świń zakażonych sztucznie obserwowano objawy nerwowe
Za ochronę stada przed ASFV odpowiada właściciel gospodarstwa. Aby nie dopuścić do wejścia wirusa do stada świń hodowca powinien:
- bardzo solidnie zabezpieczyć chlewnię poprzez odpowiednie jej ogrodzenie, uniemożlwiające kontakt świń z dzikami,
- nie wpuszczać na teren gospodarstwa pojazdów oraz postronnych osób,
- pilnować zmiany obuwia i odzieży przez osoby, które muszą wejść do chlewni,
- nie wykorzystywać zanieczyszczonej słomy jako ściółki,
- nie skarmiać zlewek kuchennych i odpadków poubojowych,
- nie brać udziału w polowaniach, a jeśli to robi - koniecznie pamiętać o dezynfekcji sprzętu łowieckiego,
- codziennie obserwować swoje świnie, włącznie z oceną apetytu i objawów gorączki.
Jeżeli hodowca stwierdza objawy zwiększonych zachorowań i padnięć świń, natychmiast powinien zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii, bezpośrednio lub za pośrednictwem swojego lekarza, wójta lub burmistrza.
Właściciele świń nie powinni obawiać się zgłaszania podejrzanych przypadków, ponieważ w sytuacji stwierdzenia choroby i likwidacji stada właściciel otrzymuje pełne odszkodowanie z budżetu państwa.