Program zwalczania choroby Aujeszkyego jest prowadzony na terenie woj. łódzkiego od maja 2008 roku. Choroba Aujeszkyego jest zwalczana w stadach świń w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2008 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń (Dz. U. Nr 64, póz. 397, z późn. zm.). W wyniku podejmowanych działań przez Inspekcję Weterynaryjną, finansowanych całkowicie z budżetu Państwa, w latach 2008 -2012 zlikwidowano nieomal wszystkie ogniska choroby. Obecnie na terenie obszaru powiatów sieradzkiego i wieruszowskiego występuje zaledwie 5 stad, w których prowadzone są badania potwierdzające uwolnienie od choroby. Na początku realizacji programu stad zakażonych w powiatach było 412, a w trakcie realizacji programu stwierdzono jeszcze 24 kolejne przypadki.
W bieżącym roku jest realna możliwość, uznania części terytorium woj. łódzkiego, za wolne od wirusa choroby Aujeszkyego. Dotyczy to powiatów, w których nie występują już ogniska choroby oraz wykonano odpowiednie badania potwierdzające, a Powiatowi Lekarze Weterynarii wydali decyzje administracyjne w tej sprawie. Uwolnienie obszarów będzie przeprowadzone również w pozostałych województwach Polski, gdzie sytuacja epizootyczna jest korzystna.
Możliwość taka istnieje na obszarze składającym się z dwóch administracyjnych powiatów -sieradzkiego i wieruszowskiego.
W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sieradzu, informuje o korzyściach oraz konsekwencjach dla gospodarstw w związku z utworzeniem regionów wolnych od choroby.
Niezaprzeczalną korzyścią będzie możliwość pełnego obrotu trzodą chlewną do innych stad oraz miejsc położonych na obszarach wolnych od wirusa eh. Aujeszkyego - w kraju i za granicą. Z kolei konsekwencją istnienia stref wolnych w Polsce, będzie niemożność przemieszczania świń na cele hodowli lub tuczu bez dodatkowych gwarancji (badania), z miejsc w strefie niespełniającej kryteriów do obszarów wolnych od wirusa choroby Aujeszkyego.
Wyznaczenie obszaru wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego jest następnym etapem pięcioletniego okresu realizacji programu zwalczania wynikającego z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2008r w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń. Program o dużym znaczeniu ekonomicznym dla wszystkich hodowców trzody w Polsce zakładał badanie wszystkich, bez wyjątku ze względu na ilość zwierząt, stad. Pozostawianie stad o statusie nierozpoznanym ( a więc również zakażonych) wśród stad wolnych od choroby stwarzałoby zagrożenie dla tych stad wolnych. Tym samym takie postępowanie podważałoby sens wydatkowanych przez budżet środków finansowych i wysiłku ludzi zaangażowanych w akcję zwalczania choroby. Rozporządzenie nie pozostawia dowolności ze strony hodowców odnośnie wyrażenia zgody na badania bądź nie, jeżeli w okolicy pozostają zwierzęta, mogące wpływać na zwierzęta innych hodowców, nie mogą one pozostać niezbadane. Dlatego ustawodawca w przypadku takich aspołecznych postaw przewidział sankcje karne określone w art. 85 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Na podstawie badań prób pobranych w gospodarstwie oraz na podstawie świadectw zdrowia w przypadku wprowadzania nowych zwierząt do stad pustych, gospodarstwo otrzymywało decyzję administracyjną nadającą status gospodarstwu. Wszystkie stada utrzymujące zwierzęta muszą posiadać decyzję, że stado jest wolne od choroby, urzędowo wolne od choroby lub jest wolne szczepione.
W stosunku do gospodarstw o niekompletnych danych na podstawie wykazu ARiMR, zostaną wystosowane oświadczenia- zapytania o aktualną liczbę świń w gospodarstwie, które prosimy wypełnić.